TIEDOTE
lokakuu/2001

SATAMAN SUUNNITTELU LOPPUSUORALLA
Satamatekninen Oy viimeistelee satamamme yleissuunnitelmaa. Arvion mukaan se on valmis muutaman viikon sisällä. Suunnittelun lähtökohtana on ollut kaavan mahdollistama lopputilanne. Kaavassahan on mahdollista rakentaa yli 400 veneen satama.

Työn aikana on lähdetty myös siitä, että rakentaminen tapahtuu kerhon ehdoilla vaiheittain ja suunnitelman tulee tukea vaiheittaista rakentamista.

Kunnan, Asuntosäätiön ja kerhon välisen sopimuksen mukaisesti sataman ruoppaustyö alkaa marraskuun alussa. Tämä käsittää ¾ koko alueesta eli nyt ruopattavaan satamaan mahtuu runsaat 300 paikkaa.

Em. sopimukseen liittyen satamaan rakennetaan uusi tulotie ja paikoitus-/telakka-alue. Tämä työ on jo osittain aloitettu. Aidan sisäpuolella on paikoitus/telakka-alue raivattu ja kannot on poistettu. Tarkoitus on, että tien leikkauksista saatavalla materiaalilla alue voidaan päällystää telakointia ja paikoitusta kestäväksi.

Suunnittelutyön aikana on tehty satama-alueella pohjatutkimuksia, joiden perusteella nykyistä maapenkkaa voidaan jatkaa. Samoin tulevaisuudessa niemen itäistä reunaa pitkin voidaan edetä pitkälle etelään pengerrettynä aallonmurtajana. Erityisesti nykyisen penkan jatkaminen antaa suojaa pitkäksi aikaa pahinta aallonmuodostumissuuntaa - kaakkoa - ajatellen. Eteläinen suunta voidaan suojata esim. betonisella kelluvalla aallonvaimentimella, jota voidaan laajentumisen myötä siirtää etelämmäksi. Nykyisten laiturien maatuet säilyvät paikallaan ja samoin laskuluiska ja nostopaikka. Viimeksi mainitun paalutettua reunaa on aikomus myöhemmässä vaiheessa vahvistaa esim. teräsponttiseinällä. Hankittavat laiturit on tarkoitus varustaa pääasiassa käveltävin puomein, joten peräpoijukiinnityksiä jäisi vain pengerlaitureihin.

KOMPENSAATIOKAAVAN KÄSITTELY
Kunnan, Asuntosäätiön ja kerhon ns. kolmikantaiseen satamasopimukseen liittyvä kaavamuutos on läpäissyt kunnanhallituksen ensimmäisen käsittelyn, ollut nähtävillä, tehtyjen muistustusten osalta läpikäynyt myös ns. viranomaisneuvottelun ja palaa kunnanhallituksen käsittelyyn. Odotettavissa on, että kunnanvaltuusto käsittelee sen marraskuussa. Valitusajan jälkeen se on lainvoimainen. Sopimuksen mukaisesti silloin alkaa Asuntosäätiön velvoite toteuttaa ruoppaus satamassa.

Elämme satamamme kannalta mielenkiintoisia ja jännittäviä hetkiä.

VENEPAIKKATARPEESTA TIEDUSTELU
Ns. lepääville veneilijöille, joilla on venepaikkaoikeus, mutta jotka eivät ole tuoneet venettään satamaan tänä vuonna, on lähetetty tiedustelu heidän venepaikkatarpeestaan lähivuosina. Näyttää siltä, että kerhon nykyiset tulot mahdollistavat isommat hankinnat parin - kolmen vuoden välein. Näin ollen myös uusia veneilijöitä ajatellen tulevaksi kaudeksi hankittava uusi laituri on mitoitettava niin, että se palvelee lähivuodet.

KOMMODORI
Kerholle on valittava uusi kommodori. Muutama vuosi sitten sovittiin, että kommodori voidaan valita vain neljäksi perättäiseksi vuodeksi. Nuo vuodet jatkoineen on jo käytetty. Olen päättänyt, että jatkokausia en enää ole käytettävissä.

Hallituksen piirissä on keskusteltu keventää kommodorin vastuuta monista käytännön tehtävistä. Esillä on näiden rutiinien hoitaminen ostopalveluna. Uusi kommodori toimisi tämän jälkeen tavallisen yhdistyksen puheenjohtajan tavoin hallinnon johtajana ilman lähes päivittäiseksi lisääntynyttä toimisto- ym. rutiinia.

Näin järjestettynä uskon, että halukkaita tehtävään löytyy. Haku on päällä. Hallitus tulee esittämään vuosikokoukselle ehdotuksia.
Hyvää päiväuniveneilyä!
Rauno Lipasti


Takaisin